Luistelu on erityisen huippua liikuntaa aikuisille
Julkaistu: 25.07.2023 18.28

Luistelu on erityisen huippua liikuntaa aikuisille


Tahtoisitko tuntea, miltä luistimen terällä liukuminen tuntuu? Etsitkö monipuolista liikuntaharrastusta, jossa haasteet eivät lopu kesken?

Tikkurilan Taitoluisteluklubin aikuisten omissa ryhmissä voit tutustua luisteluun tai kehittää taitojasi eteenpäin!

Harjoitukset järjestetään Tikkurilan harjoitusjäähallissa, hyvien kulkuyhteyksien päässä.


Valitse juuri sinulle sopiva ryhmä

Lauantaisin klo 12.40-13.30

Luistelun perusteet aikuisille ja nuorille -ryhmässä opastamme luisteluharrastuksen alkuun perusasioista lähtien. Opit löytämään tasapainon, liukumaan kahdella jalalla ja treenaat polvien joustoa. Ryhmä aloittaa 2.9. Voit lukea lisää täällä tai ilmoittautua vaikka heti mukaan kesäkampanjahintaan täällä!

Aikuisten Tekniikka 1 -ryhmässä mm. opetellaan eri tapoja ottaa vauhtia, treenataan kaaria ja opetellaan helppoja tapoja kääntyä, ponnistaa ja pyöriä. Ryhmä aloittaa 5.8. erikoisaikataululla. Tervetuloa kokeilemaan veloituksetta! Ryhmästä voit lukea lisää täällä ja ilmoittautumislomakkeen löydät täältä!


Lauantaisin klo 11.40-12.30

Aikuisten tekniikka 2 -ryhmässä mennään jo lujaa. Tässä ryhmässä harjoitellaan vaikeampia käännöksiä ja treenataan erilaisia piruetteja ja hyppyjä. Ryhmä aloittaa 5.8. erikoisaikataululla. Tervetuloa kokeilemaan veloituksetta! Ryhmästä voit lukea lisää täällä ja ilmoittautumislomakkeen löydät täältä!


Sunnuntaisin klo 7.30-8.20

Tekniikka 1 ja Tekniikka 2 -ryhmäläisille on tarjolla omatoimiharjoitteluun tilava aamujää. Lue lisää mahdollisuudesta täällä!


Sunnuntaisin klo 19.30-22.00 + arki-ilta

Ice Comedy-aikuisjoukkue!

Ovatko omat taitosi jo hyvällä tasolla? Tule kokeilemaan, millaista olisi luistella Ice Comedy -muodostelmajoukkueessamme! Comedyt harjoittelevat Tikkurilan harjoitusjäähallissa sunnuntaisin, ensin oheisharjoituksissa klo 19.30 ja sitten jäällä klo 20.40-22. Lisäksi joukkue harjoittelee joka toinen viikko arki-iltana. Tämä harjoitusaika vahvistuu elokuun kuluessa. Tästä tosissaan, mutta pilke silmäkulmassa treenaavasta joukkueestamme voit lukea lisää täällä! Lisätietoja saat valmentajiltamme anetteaaltonen.ttk@gmail.com ja juliatuominen.ttk@gmail.com.


Harjoittele ja maksa joustavasti

Kaikissa aikuisten ryhmissä voit maksaa harjoitusmaksun sähköisillä Smartum-seteleillä tai Epassilla! Osoitteeseen laskut.ttk@gmail.com tulee aina ilmoittaa maksupäivä, jolloin olet käyttänyt sähköistä liikuntaetua harjoitusmaksuun.

Tekniikka 1 ja Tekniikka 2 -ryhmissä voit valita kuukausittaisen kausimaksuerän tai 10 kerran "lippuvihkon" välillä. Lippuvihkomahdollisuus on seuramme erityinen tapa mahdollistaa harjoittelu joustavasti omien aikataulujen mukaan. Kuukausimaksu tuo harjoitteluun säännöllisen rytmin, mikä tukee kehittymistä. Valitse omaan elämäntilanteeseesi sopivin tapa!

Luistelun perusteet aikuisille ja nuorille -ryhmässä harjoittelu maksetaan yhdellä kerralla koko syyskaudesta (syyskuu-joulukuu), kevätkaudesta (tammikuu-huhtikuu) tai koko harjoituskaudesta (syyskuu-huhtikuu).


Mukaan pääset missä vaiheessa kautta tahansa. Miksi et aloittaisi vaikka heti?