Ice Galaxy on uusi Tulokasjoukkuemme!
Julkaistu: 09.03.2020 00.00

Ice Galaxy on uusi Tulokasjoukkuemme!

Uusi kausi lähestyy ja tuo mukanaan seuraan kokonaan uuden Tulokasjoukkueen! Uuteen joukkueeseen kutsutaan Symppiksistä taidoiltaan edistyneitä luistelijoita.

Muutos on osa muodostelmaluistelun kehityssuunnitelmaa ja tällä tavalla tulokasjoukkueiden koko pienenee tämän vuotisesta reilusti, noin 20-25 luistelijaan per joukkue. Näin halutaan varmistaa luistelijakohtainen valmennus muodostelmaluistelun kehityssuunnitelman mukaisesti, sekä tarjotaan kaikille pienille luistelijoillemme useita mahdollisuuksia esiintymisiin kauden aikana.

Molempien joukkueiden harjoitusajat ja -määrät tulevat olemaan keskenään hyvin saman kaltaisia, ja aikataulut noudattavat kuluvan kauden lukujärjestystä pääpiirteissään. Käytännössä joukkueet tulevat harjoittelemaan jäällä osan viikon harjoituskerroista samaan aikaan.

Ice Sympathy jatkaa pienempien tulokkaiden joukkueen nimenä, sillä valmennustiimi tahtoo kunnioittaa TTK:n historiaa. Uusi joukkue on nimeltään Ice Galaxy!

Valmennustiimi ehdottaa varusteiden suhteen, että ensi kausi voisi olla siirtymävaihe ja vanhoja vaatteita Symppisten voidaan käyttää myös Galaxyssa.

Valmennuksen kokoonpanot ovat suunnittelun alla ja niistä tiedotetaan pian.

Seuran uusimmat